Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Wyszukiwarka
Wycieczka do Muzeum Wsi Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Piątek, 21 Czerwiec 2013 12:44

Wycieczka klasy III TA
do Muzeum Wsi W JUROWCACH


Dnia 6 czerwca 2013r. wybraliśmy się na wycieczkę do Muzeum Wsi w Jurowcach. Opiekunami grupy były nasza wychowawczyni Pani Grażyna Zawadzka oraz Pani Jolanta Baranowska.

Spotkaliśmy się  w czwartek o 8.20 na przystanku autobusowym 102 przy ul. Jurowieckiej, skąd pojechaliśmy do Muzeum. Po 20 minutach dotarliśmy na miejsce. Po przekroczeniu bram skansenu kupiliśmy bilety i ruszyliśmy w drogę.


W programie zwiedzania była prezentacja ginących zawodów, obejrzenie wystawy „Świat dziecka”, jazda konna dla osób chętnych oraz ognisko z kiełbaskami.

Zwiedzanie zaczęliśmy od wizyty u pana kowala, który zaprezentował nam jak dawniej wykonywało się różne elementy z kutego żelaza, np. ogrodzenia, podkowy dla koni, łyżki.


Następnie poszliśmy do miejsca, gdzie bardzo sympatyczny pan zaprezentował nam jak własnoręcznie wyplata się koszyki wiklinowe.


Następnie dotarliśmy do miejsca, gdzie odbywał się plener rzeźbiarski i kilku panów wykonywało rzeźby w drewnie. Każda z nich była oryginalna, wykonana według pomysłu swego autora. Chętni spośród nas mogli spróbować swoich zdolności z dłutem w ręku, co też nie omieszkali uczynić.

 
 
 
 

Później przeszliśmy do stanowiska,  gdzie przemiła pani wyrabiała masło w ręcznie wykonanej drewnianej maselnicy. Jest to ciężka fizyczna praca. nic więc dziwnego, że nasi koledzy z klasy bardzo chętnie pomagali przy jego ubijaniu. Już po chwili każdy z nas mógł spróbować świeżo zrobionego masła z pysznym domowym, wiejskim razowcem.

 
 

Gdy już trochę się posililiśmy, to z ciekawością obejrzeliśmy pokaz prania ręcznego w dawnych czasach. Dowiedzieliśmy się, że odbywało się ono dawniej na wsi raz na 3 miesiące i było to głownie zajęcie kobiet. Zdziwienie nasze wywołała tara do prania, nosidła drewniane do wody czy żelazka na węgiel. Niektórzy z nas spróbowali swoich sił w praniu.

W końcu nadeszła pora ogniska. Każdy z nas był bardzo głodny więc szybkim krokiem dotarliśmy do wyznaczonego miejsca, gdzie czekało już na nas rozpalone ognisko. Po chwili nadzialiśmy kiełbaski na kijki i piekliśmy przy ognisku.

 
 
Po zaspokojeniu głodu i małym odpoczynku mogliśmy się oddać beztroskiej zabawie. Chłopców oczywiście pochłonęła gra w piłkę nożną, a kilka chętnych osób wybrało jazdę konną.
 
 
 

Ostatnim punktem programu było obejrzenie wystawy „Świat dziecka” w jednym z domków na terenie muzeum. Przedstawiała ona świat wiejskiego dziecka z początku XX wieku.

 

     
Wszystkim dopisał dobry humor. Przypomnieliśmy sobie beztroskie zabawy z dzieciństwa, zapomnieliśmy o szkole i czas szybko mijał.

 

Tak zakończyła się wycieczka do Muzeum Wsi. Uciekając przed burzą szybkim krokiem ruszyliśmy w stronę przystanku autobusowego, po czym wróciliśmy do Białegostoku.

Paulina Kuklik
Agnieszka Kamińska

III TA
Zmieniony: Piątek, 21 Czerwiec 2013 13:16