Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Wyszukiwarka
Refleksje po VIII Papieskim Forum Młodych Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Piątek, 30 Sierpień 2013 17:46

Refleksje po VIII Papieskim Forum Młodych
– Chrystus mieszka w człowieku


17 maja 2013 r. uczniowie z białostockich szkół ponadgimnazjalnych spotkali się w ZSOiT przy ulicy Sienkiewicza, by po raz kolejny rozważać słowa Jana Pawła II kierowane do młodzieży: „Nauczycielu- gdzie mieszkasz? Chodźcie, a zobaczycie“ (por. J1 38-39). Było to pytanie, które rozbrzmiewało podczas XII Światowych Dni Młodzieży w Paryżu w 1997 r.
 
W czwartkowy słoneczny poranek o godzinie 9.00 stawiliśmy się w kościele przy ulicy Ogrodowej, by wspólnie rozpocząć obchody VIII Papieskiego Forum Młodych pod patronatem Ks. St. Dziwicza oraz abp. Edwarda Ozorowskiego. Mszę świętą celebrował metropolita białostocki ksiądz arcybiskup. Nieodłącznym elementem „młodzieżowych“ nabożeństw jest wychwalanie imienia Boga przy dźwiękach gitary. Razem śpiewaliśmy m.in. „Nie lękajcie się“, „Ja jestem z wami“, „Wspaniały dawco miłości“ oraz „Barkę“.
Napełnieni Duchem Świętym udaliśmy się na sale gimnastyczna przy białostockiej „Odzieżówce“. Wstępem do głównych obchodów było odśpiewanie Hymnu Papieskiego Forum Młodych, by bardziej przybliżyć atmosferę i klimat panujący na XII Światowych Dniach Młodzieży.
 
Zaproszonymi na spotkanie gośćmi byli uczestnicy paryskiego spotkania z Papieżem w 1997 r. Jak sami podkreślili nieważne było zmęczenie i cały trud podroży - najważniejsze było to, że mogli tam spotkać się razem z Ojcem Świętym.
 
Dla większości uczestników najciekawszym elementem całego spotkania okazało się przedstawienie przygotowane przez uczniów VII LO w Białymstoku. Mimo, że sam spektakl był krótki to zawierał bardzo wiele treści i zasad, którymi powinniśmy się kierować w codziennym życiu. Po obejrzeniu przedstawienia zostaliśmy zaproszeni na mały poczęstunek w formie napojów i pączków. W trakcie przerwy oprócz konsumpcji smakołyków żywo wymienialiśmy wrażenia, wywołane zwłaszcza przez pantomimę, która wzbudziło w nas wiele emocji.
 
Treść pantomimy przygotowanej przez naszych kolegów z VII LO miał pomóc nam odnaleźć odpowiedź na pytanie Forum „Nauczycielu, gdzie mieszkasz?“. Słowa wypowiedziane podczas przedstawienia ukazywały życie codzienne- czynności, myśli, złości, żal, stosunek do innych ludzi. Spektakl przedstawiał również jak bardzo trudno jest pokazać innym swoje prawdziwe „ja“, swoją prawdziwą twarzy - po porostu to, kim jesteśmy naprawdę, po zdjęciu sztucznych masek.
 
Szczególne wrażenie zrobiły na nas słowa anonimowego autora na temat przyjaźni i akceptacji: „Jeżeli któregoś dnia poczujesz, że chce Ci się płakać- zadzwoń do mnie. Nie obiecuję, że Cię pocieszę ale mogę płakać razem z Tobą... Jeżeli któregoś dnia poczujesz, że chcesz uciec- powiedz mi o tym. Nie obiecuję, że Cię zatrzymam ale mogę pobiec razem z Tobą. Jeżeli któregoś dnia poczujesz, że chcesz się wykrzyczeć- przyjdź do mnie. Nie obiecuję, że będę krzyczeć razem z Tobą ale mogę milczeć i Cię wysłuchać. Jeżeli któregoś dnia poczujesz, że nie masz przyjaciół- pomyśl o mnie. Nie obiecuję, że będę na Twoje każde zawołanie ale będę Twoim przyjacielem..."
 
Po przerwie, z pełnymi brzuchami i uśmiechami na twarzach przystąpiliśmy do pracy w grupach. Naszym głównym zadaniem było stworzenie wpisu do księgi gości i zaprezentowanie go przed zgromadzonymi uczestnikami Forum. Oczywiście, to, co wydaje się proste najczęściej jest najtrudniejsze. Po sformułowaniu krótkiej refleksji, jedna osoba z grupy musiała przeczytać wpis. Jak zawsze w takich sytuacjach było niewielu chętnych, ale śmiałkowie za swa odwagę byli nagrodzeni i otrzymali drobne upominki. By upamiętnić ten dzień wszyscy razem na koniec pozowaliśmy do wspólnego zdjęcia.
 
VIII Forum Papieskie to czas, w którym mogliśmy zatrzymać się nad słowami Jana Pawła II wypowiedzianymi podczas ŚDM w Paryżu. W tym dniu zrozumieliśmy, że aby spotkać Chrystusa musimy przede wszystkim dostrzec drugiego człowieka, aby spotkać drugiego człowieka musimy poznać prawdziwych siebie, a aby poznać siebie musimy postarać się zobaczyć gdzie mieszka Chrystus.
Papieskie Forum Młodych może być pewną namiastką Światowych Dni Młodzieży. Przeżywanie i kontemplowanie słów Jana Pawła II może wywrzeć wpływ na dalsze życie każdej młodej osoby, budząc, pieczętując i utrwalając w niej wiarę i miłość do Boga i bliźniego.
 
Monika Radłowska kl. I TA
Izabela Chmielewska kl. I TA

 
 
 
 
 
 
 
Zmieniony: Piątek, 30 Sierpień 2013 17:57