Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Wyszukiwarka
XIX KONKURS PAPIESKI Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Środa, 04 Wrzesień 2013 22:26

 

XIX KONKURS PAPIESKI
”KULTURA W WIERZE ZAKORZENIONA”

Zapraszamy do uczestnictwa w corocznym Konkursie Papieskim, który organizuje Wydział Katechetyczny wraz z Klubem Inteligencji Katolickiej.

 

  • Termin: 26 października 2013 r.
  • Data składania prac do katechetów: 15 października 2013 r.
  • Sekcje, jak co roku: plastyczna, literacka, multimedialna


Szczegóły: na stronie  Wydziału Katechetycznego - Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

TEMATY (do wyboru):

I.

Papież Franciszek podczas tegorocznych Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro powiedział: W kulturze tymczasowości, względności, wielu głosi, że trzeba „cieszyć się” chwilą, że nie warto angażować się na całe życie, aby podjąć decyzje ostateczne, „na zawsze”, bo nikt nie wie, co przyniesie przyszłość. Ja natomiast proszę was abyście byli rewolucyjni, byście przeciwstawiali się dominującym nurtom. Tak, pod tym względem proszę, abyście się buntowali przeciwko owej kulturze tymczasowości, która w istocie jest przekonana, że nie jesteście w stanie podjąć odpowiedzialności, że nie jesteście w stanie prawdziwie kochać. Ufam wam młodym i modlę się za was. Miejcie odwagę „płynąć pod prąd”.
Dlaczego w dzisiejszym świecie człowiek wierzący musi „iść pod prąd” współczesnej kulturze?

II.

Obecna kultura, w niektórych częściach świata, a przede wszystkim na Zachodzie, dąży do wykluczenia Boga bądź do uznania wiary jako sprawy prywatnej, bez żadnego wpływu na życie społeczne. I chociaż zbiór wartości, które stanowią fundament społeczeństwa pochodzi z Ewangelii – wartości takie jak znaczenie godności osoby ludzkiej, solidarności, pracy i rodziny – zauważamy proces pewnego rodzaju „zniknięcia Boga”, pewnej amnezji, jeśli nie zupełnego odrzucenia Chrześcijaństwa i wyparcia się skarbu otrzymanej wiary, z ryzykiem utraty najgłębszej własnej tożsamości (…)Jako młodzież, jesteście upoważnieni, by przejąć od starszych pokoleń stabilne punkty odniesienia, które pomogą Wam w podejmowaniu decyzji i na bazie których zbudujecie swoje życie: tak jak młode rośliny, które potrzebują podpory, by potem zapuścić głębokie korzenie i przeistoczyć się w mocne drzewa, zdolne, by wydać owoce. Te słowa wypowiedział papież Benedykt XVI w Orędziu na Światowe Dni Młodzieży w Madrycie w 2011 r.
Dlaczego papież przestrzega młodzież przed budowaniem kultury w oderwaniu od wiary?

III.

Bł. Jan Paweł II w Liście do młodych pisał:
Otrzymując wiarę i dziedzicząc wartości i treści, jakie składają się na całokształt kultury własnego społeczeństwa, dziejów własnego narodu, każdy i każda z was zostaje duchowo obdarowany w samym swoim indywidualnym człowieczeństwie (…) Musimy uczynić wszystko, na co nas stać, aby to duchowe dziedzictwo przejąć, potwierdzić, utrzymać i pomnożyć.
W jaki sposób współcześni młodzi ludzie mogą odpowiedzieć na to papieskie wezwanie?

IV.

Podaj przykłady dzieł inspirowanych wiarą i uzasadnij dlaczego powinien istnieć  głęboki zawiązek między wiarą  i kulturą.


 

Zmieniony: Środa, 04 Wrzesień 2013 22:32