Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Wyszukiwarka
Spotkanie ze świadkami historii Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Środa, 25 Wrzesień 2013 18:43

"Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie
Zapomnij o mnie."

Adam Mickiewicz, Dziady cz. III

 --------------------------------------------------------------------------------

 
Logo Związku Sybiraków
 

W dniu 17 września gościliśmy w naszej szkole członków Związku  Sybiraków: Panią Helenę Łupińską i Panią Teresę Borowską, które opowiedziały młodzieży  o swoich tragicznych losach zesłania  podczas drugiej wojny światowej na daleką Syberię. Pani Helena była wówczas małą dziewczynką, a Pani Teresa urodziła się na terenie ZSRR.

Spotkanie rozpoczęło się od "Hymnu Sybiraków’’ w wykonaniu Magdy Cieśluk i Magdy Kranz z kl. II TA. Mieszkańcy, m.in. z Podlasia, boleśnie zostali dotknięci dramatem wypędzenia z domu tak, jak stali, z podręcznymi torbami i zmuszeni do tułaczki tysiące kilometrów od własnego kraju. Nieludzka była to podróż i niewyobrażalne cierpienia podczas zesłania.

Starannie zaplanowana i systematycznie realizowana akcja zsyłek ze wschodnich terenów Polski rozpoczęta została tuż po 17 września 1939 roku. We wszystkich masowych deportacjach zsyłkach, które trwały do 1956 roku, wywieziono łącznie ok. 1 mln 350 tysięcy Polaków. Wszyscy deportowani doznawali głodu, cierpienia, okrutnych represji. Wielu umarło już w czasie podróży (kilka tysięcy kilometrów) w bydlęcych wagonach, wielu umierało z wycieńczenia, od pracy ponad ludzkie siły, chorób i głodu.


Pani Helena i Pani Teresa przeżyły i wróciły do  Ojczyzny.  

Opowiedziały naszym uczniom o swoich tragicznych latach na zesłaniu, by Golgota Wschodu nigdy się już nie powtórzyła.

Jolanta Baranowska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zmieniony: Środa, 25 Wrzesień 2013 18:51