Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Wyszukiwarka
"Moja Szkoła" - wyniki Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Piątek, 02 Maj 2014 14:45
 
W dniu 15.04.2014 roku w świetlicy szkolnej odbył się konkurs „Moja Szkoła”. Głównym celem konkursu było pogłębianie integracji ze społecznością szkolną, poznawanie historii i tradycji szkoły, rozwijanie uzdolnień i zainteresowań uczniów, promocja szkoły.

Uczniowie przygotowali się do konkursu pod kierunkiem organizatorów.
W finale konkursu  wzięło udział dwudziestu czterech uczniów w następujących kategoriach:

Kategoria - literatura:

 • Dominika Łupińska kl. I TD
 • Agnieszka Piłaszewicz  kl. I TD
 • Michał Jeż kl. I TG
 • Piotr Kuprewicz kl. II ZA
 • Katarzyna Ciżewska  kl. III ZD
 • Katarzyna Koszczuk  kl. III ZD
 • Renata Wąsowska kl. III ZD

Kategoria – inscenizacja:

 • Ewelina Bonifatiuk   kl. III TF
 • Milena Dołżyńska   kl. III TF
 • Magdalena Huczko  kl. III TF
 • Piotr Hyży  kl. IV TE
 • Mateusz Korzeniewski kl. IV TE
 • Filip Gilewski kl. III ZD
 • Paweł Rokicki kl. III ZD
 • Andrzej Samsonowicz kl. III ZD
 • Szymon Wasiljew kl. III ZD

Kategoria – plastyka:

 • Izabela Broź kl. III TE
 • Ewelina Dziedzia kl. III TE
 • Paulina Tołcz kl. III TE
 • Ewelina Bonifatiuk kl. III TF
 • Milena Dołżyńska kl. III TF
 • Renata Wąsowska kl. III ZD
 • Rafał Nalewajko kl. I ZB
 • Kamila Witkowska kl. I ZA.

Prace i prezentacje uczniów oceniała Komisja:

 • Jolanta Baranowska – przewodnicząca.
 • Janina Demianowicz
 • Maciej Kułak
 • Daniela Perkowska
 • Joanna Kurszel

Przyznano następujące miejsca:

Kategoria literatura

 • I miejsce – Renata Wąsowska kl. III ZD - wiersz
 • II miejsce - Agnieszka Piłaszewicz kl. I TD - legenda
 • III miejsce – Katarzyna Ciżewska kl. III ZD – wspomnienie
 
Oto wiersz Renat Wąsowskiej „Szkolny tydzień”
 
W poniedziałek po niedzieli
Nie przychodzą, bo nie chcieli.
A we wtorek już od rana
klasa siedzi niewyspana.
Środa – na pięć lekcji
u nas moda.
W czwartek słodki dzień się zapowiada –
Ciastka, torty, czekolada.
Moja klasa bez wyjątku
nie unika teraz piątków.
A w sobotę
na balety mam ochotę,
lecz w niedzielę
odpoczynku robię wiele.
Wiele zmagań jest i trudów
lecz nikt nie umiera w szkole z nudów!”


Fragment  wymyślonej " Legendy o Gastronomiku" Agnieszki Piłaszewicz z kl. I TD.

„Legenda o Gastronomiku”

Pewnego pochmurnego dnia kucharz o imieniu Ryszard wracając od brata, szedł przez las do swojego domu. Idąc był tak zajęty myślami o nowej potrawie, którą chciał przygotować dla swojej ukochanej, że zgubił się w mrocznym lesie. Miejsce rzadkich drzewek zastąpiły gęste krzaki i drzewa. Wędrował dniem i nocą w poszukiwaniu drogi prowadzącej do domu.

Wreszcie o świcie wyszedł  na polanę, na której spotkał starca pasącego krowę. Ryszard rzekł do niego: „Starcze, czyja to ziemia ? ”. Ten odpowiedział: „Należy ona do mego Pana, Króla Krainy Przysmaków”.

Kucharz zastanowił się, jak ma znaleźć drogę do domu, w którym zapewne siedzi zapłakana żona z dziećmi. Postanowił zapytać nieznajomego: „Bracie - pochodzę z kraju wielkich jezior. Wskaż mi proszę drogę do domu.”. Starzec posmutniał, ponieważ nie mógł pomóc Ryszardowi. Odpowiedział: „Kucharzu, nie u mnie szukać pomocy w moim kraju. Jest jednak człowiek, który może ci pomóc. To książę Kurka, syn króla Balerona V. Zna on wszystkie państwa i drogi, które do nich prowadzą.”.  Ryszard rzekł: „Gdzie mam go szukać ?”. Starzec odpowiedział: „Idź przed siebie, tamtą dróżką. Na rozdrożu dróg skręć w lewo, a dotrzesz do dworu uczonego księcia Kurka. U niego szukaj pomocy.”. Pożegnawszy się z nieznajomym ruszył w drogę.

Szedł dwa dni, aż dotarł przed pokaźny dwór. Służąca, zauważywszy Ryszarda, podeszła i zapytała go uprzejmie: „W czym mogę Panu pomóc ?”. Kucharz odpowiedział: „Pani, szukam uczonego księcia Kurka, syna Balerona V.”. Ona opowiedziała mu historię o księciu Kurku, który jest bardzo przygnębiony: „Panie, wielebny książę, jest bardzo smutny. Jego stan wynika z tego, że potrzebuje nowego smaku, potrawy, która go zaspokoi. Miał dość już nadwornego jedzenia, tłustych wieprzów i pieczonych gęsi. Wydał zakaz przyjmowania gości. Wielu kucharzy z innych krajów gotowało mu w celu poprawy jego samopoczucia. Na nic się jednak to zdało. Baleron V wydał polecenie, kto przygotuje danie dla jego syna, które mu posmakuje, zostanie hojnie wynagrodzony.”. Ryszard ucieszył się na wieść, że będzie mógł mu pomóc.

Udał się więc do kuchni, gdzie zaprowadziła go służąca. Zgromadził potrzebne składniki na staropolski chłodnik na zsiadłym mleku. Potrzebował zsiadłe mleko, natkę pietruszki, koperek, pęczek botwinki z buraczkami, świeżego i małosolnego ogórka. Buraki wstawił na wolny ogień. W tym czasie jak się gotowały posiekał pietruszkę, koperek, ogórki oraz botwinkę. Buraki ostudził, obrał i drobno posiekał. Dodał wszystkie składniki do zsiadłego mleka, przyprawił solą i pieprzem. Wyszło mu wybornie.

Idąc do komnaty królewicza zastanowił się, czy dobrze zrobił podając księciu tak proste danie. Zastukał do drzwi. Na głos księcia wszedł do komnaty. Książę siedział wraz z ojcem. „To jest jedyna szansa na powrót do rodzinnego domu”- pomyślał Ryszard. „Musi się udać”. Królewicz jadł długo delektując się smakiem. Zjadł i po spożyciu dania stwierdził, że była to najsmaczniejsza potrawa jaką jadł w życiu. Powiedział z dumą w głosie: „ Drogi kucharzu potrawa przygotowana przez Ciebie mile pobudziła moje kubki smakowe. To był smak, na który tak długo czekałem. Lekka a za razem pożywna. Mianuję cię nadwornym kucharzem. Należy Ci się zasłużony odpoczynek Kucharzu. Służba zaprowadzi Cię do komnaty, gdzie przygotuje nowe szaty, godne nadwornego kucharza.

Ryszard zasmucił się i wędrował myślami, by znaleźć sposób, jak ładnie odmówić księciu i jego ojcu wynagrodzenia w postaci mianowania go naczelnym kucharzem. Tej nocy nie zmrużył oka. Tęsknił za swoimi dziećmi i ukochaną,   Wstał o świcie i ruszył do komnaty króla Balerona V. Kucharz smutnym głosem powiedział do króla: „Panie, uprzejmie muszę odmówić przyjęcia zaszczytu bycia kucharzem nadwornym. Mam rodzinę i pragnę do nich powrócić.”. Królewicz zastanowił się. Nie chciał bowiem zostać pozbawiony tak wspaniałego kucharza. Rzekł do niego: „Drogi Ryszardzie, sprowadzę tu twoją rodzinę, jeżeli się zgodzisz. Podaruję tobie ziemię, dom oraz służbę. Czy wyrażasz zgodę kucharzu? ”. Na to wielce uradowany Ryszard odpowiedział: „Panie, dziękuję za wszystko. Zgadzam się na Twoją propozycję i z chęcią pozostanę naczelnym kucharzem na twoim dworze. Jednak jeżeli mogę jeszcze o coś prosić, proszę o to abym mógł uczyć młode pokolenie w szkole Gastronomicznej.” Książę rzekł: „Kucharzu mianuję Cię głównym bakałarzem szkoły Gastronomicznej w grodzie nad Białą.”

I tak powstała Szkoła Gastronomiczna w pięknym miejscu zwanym dzisiaj Białymstokiem. Ryszard sprowadził swoją rodzinę do kraju księcia Kurka i jego ojca Balerona V. Uczył on młodych ludzi sztuki gotowania i podawania wybornych dań. Jego dzieci podrosły i pomagały mu w prowadzeniu szkoły. Wszyscy byli szczęśliwi, a książę nigdy się już nie smucił.
 
 

 
 
I fragment wspomnień uczennicy kl. III ZD, Katarzyny Ciżewskiej:
 
„Pamiętam, jak przyjechałam tu po raz pierwszy, żeby dowiedzieć się, czy przyjęto mnie na cukiernika. Byłam wtedy ze starszą siostrą, która się tu kiedyś uczyła. Szkoła wydawała mi się taka ogromna! Przy samych drzwiach stały dwie tablice, na których były wywieszone wyniki. Podeszłam do jednej z nich w poszukiwaniu swojego nazwiska. Z przerażeniem odkryłam, że nie widnieję na tej liście. (... ) Moje nazwisko było na tablicy obok i to na pierwszym miejscu – z największą liczba punktów! (… ) Oj tak, będzie trudno rozstać się z tą szkołą. Zostaną nam jedynie wspomnienia z rozmowy o kremie do rąk czy paznokciach, o wspólnym grabieniu liści na w-fie, a z naszymi zdolnościami to każdy worek pękał, o lekcjach fizyki..”

Uczennice przygotowała Pani  Daniela Perkowska

Dziękujemy Pani Marii Brańskiej za przygotowanie ucznia kl. I TG Michała Jeża, który przeprowadził ciekawy wywiad pt. „ Z gastronoma na plebanię”, z naszym absolwentem, a obecnie Księdzem, Markiem Kanclerzem.
 

 

Oto fragment:
  „- Czy Ksiądz poleciłby szkołę innym?
  - Tak.
  - Dlaczego?
  - Ponieważ nauczyciel są tutaj bardzo wymagający, ale też i bardzo fajni.
  - Ulubiona potrawa?
  - Naleśniki i Strogonow.
  - Najlepiej wykonana przez Księdza potrawa?
  -„,Karkowina po husarsku”.
  - I ostatnie pytanie. Co Ksiądz zmieniłby w naszej szkole?
  - Powiększyłbym stołówkę, aby można było robić tam wesela i inne duże imprezy.
  W ten sposób szkoła zarabiałaby pieniądze na sprzęty gastronomiczne do pracowni.’’

I kolejna kategoria konkursowa:

Kategoria inscenizacja

I miejsce – Piotr Hyży i Mateusz Korzeniewski kl. IV TE

Była to scenka kabaretowa – „Wezwanie rodzica do szkoły”.
Uczniów przygotowała Pani Jolanta Baranowska

II miejsce –  Ewelina Bonifatiuk, Milena Dołżyńska, Magdalena Huczko, które brawurowo wykonały piosenkę z własnymi słowami o „GASTRONOMIKU” NA MELODIĘ „ DZIECI WESOŁO WYBIEGŁY ZE SZKOŁY…”

Oto fragment:

„Tony kotletów, tony dzienników
Genialne myśli, resztki w śmietniku,
Godziny modlitw, lata zmywania
Halówki, nagany, na spodniach też plamy
Ref.: A my wszyscy tu w szkole gotujemy
Hej, hej, la la la la hej, hej, hej, hej
Witamy się z ochroną, bo mamy układy
Chodźmy do bufetu po ciasto zza lady
Tydzień wolnego, telefon do mamy
Taka rola wychy, trzymać sztabę z rodzicami”

Uczennice przygotowała Pani Joanna Kurszel.

Kategoria plastyka i sztuki audiowizualne

I miejsce - Izabela Broź kl. III TE
II miejsce - Ewelina Dziedzia – kl. III TE
III miejsce - Paulina Tołcz – kl. III TE

(Plakaty o naszej szkole - pod kierunkiem Pani Jolanty Baranowskiej)

 

Nagroda Specjalna – Milena Dołżyńska kl. III TF (Plakat o szkole pod kierunkiem Pani Joanny Kurszel)

I oto ostatnia kategoria:

Sztuki audiowizualne

I miejsce - Kamila Witkowska kl. I ZA i Rafał Nalewajko kl. I ZB za realizację filmu  „ZSG – Zawsze Same Gwiazdy”.
Uczniów przygotował Pan Maciej Kułak.

Film stał się największym wydarzeniem konkursowym !   >>> zobacz <<<

Nagrody i dyplomy nagrodzonym uczniom i uczestnikom konkursu wręczył Pan wicedyrektor Błażej Siwiec, gratulując zwycięzcom i życząc kolejnych sukcesów.

Opr.  Jolanta Baranowska

 ############

 

 

Zmieniony: Piątek, 02 Maj 2014 15:16