Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Wyszukiwarka
Spotkanie ze świadkami historii Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Piątek, 26 Wrzesień 2014 07:43

Spotkanie ze świadkami historii

 
"Z miast kresowych, wschodnich osad i wsi,
Z rezydencji, białych dworków i chat
Myśmy wciąż do Niepodległej szli,
szli z uporem, ponad dwieście lat."
Marian Jonkajtys, "Marsz Sybiraków".

W dniu 17 września gościliśmy w naszej szkole członków Związku  Sybiraków: Panią Helenę Łapińską i Panią Teresę Borowską, które opowiedziały młodzieży  o swoich tragicznych losach zesłania  podczas drugiej wojny światowej na daleką Syberię. Pani Helena była wówczas małą dziewczynką, a Pani Teresa urodziła się na terenie ZSRR.

Gości powitał i przedstawił Pan dyrektor Marek Józefowicz, który wraz z uczestnikami uroczystości ze wzruszeniem wysłuchał opowieści "żywej historii".

Spotkanie rozpoczęło się od "Hymnu Sybiraków" w wykonaniu Patryka Wasilewskiego z klasy III TH.

Wysłuchaliśmy także pieśni "Syberiada" w pięknej interpretacji Magdaleny Huczko z kl. IV TF i Patryka Wasilewskiego z kl. III TH. Mieszkańcy, m.in. z Podlasia, boleśnie zostali dotknięci dramatem wypędzenia z domu tak, jak stali, z podręcznymi torbami i zmuszeni do tułaczki tysiące kilometrów od własnego kraju. Nieludzka była to podróż i niewyobrażalne cierpienia podczas zesłania.

Starannie zaplanowana i systematycznie realizowana akcja zsyłek ze wschodnich terenów Polski rozpoczęta została tuż po 17 września 1939 roku.

We wszystkich masowych deportacjach zsyłkach, które trwały do 1956 roku, wywieziono łącznie ok. 1 mln 350 tysięcy Polaków. Wszyscy deportowani doznawali głodu, cierpienia, okrutnych represji. Wielu umarło już w czasie podróży (kilka tysięcy kilometrów) w bydlęcych wagonach, wielu umierało z wycieńczenia, od pracy ponad ludzkie siły, chorób i głodu.

Pani Helena i Pani Teresa przeżyły i wróciły do  Ojczyzny. 

Opowiedziały naszym uczniom o swoich tragicznych latach na zesłaniu, by Golgota Wschodu nigdy się już nie powtórzyła. Na koniec wysłuchaliśmy pieśni "Ostatni list", którą zaprezentował Patryk Wasilewski.Obsługą techniczną spotkania zajęli się Rafał Laskowski z kl. III TH i Paweł Wróblewski z kl. III TE.


Jolanta Baranowska
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Zmieniony: Piątek, 26 Wrzesień 2014 08:00