Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Wyszukiwarka
150 rocznica urodzin Stefana Żeromskiego Drukuj Email
Wtorek, 14 Październik 2014 19:08
Relacja z montażu słowno – muzycznego
na temat życia i twórczości Stefana Żeromskiego


W bogatej historii Zespołu Szkół Gastronomicznych został zapisany kolejny piękny rozdział. 24 września 2014 roku nauczyciele bibliotekarze przygotowali montaż słowno – muzyczny na temat życia i twórczości Stefana Żeromskiego.

To spotkanie edukacyjne z okazji 150 rocznicy urodzin tego pisarza.

Dzięki otwartości i uprzejmości Pana Dyrektora Marka Józefowicza mieliśmy okazję przeżyć kolejną imprezę dotyczącą popularyzacji czytelnictwa w naszej szkole.

Program został przygotowany przez uczniów kl. IV TF we współpracy z nauczycielami bibliotekarzami. W uroczystości uczestniczył Pan Dyrektor Błażej Siwiec i uczniowie z klas: IV TA, IV TB, IV TD, II TE, III TH wraz z nauczycielami. Zgromadzeni poprzez obejrzenie bogatej prezentacji poznali ukochane miejsce pisarza: „Świętokrzyską krainę” wraz z jej wspaniałą przyrodą oraz zapoznali się z krótką biografią pisarza.

Wszyscy zebrani uświadomili sobie, iż Stefan Żeromski jest wciąż obecny, gdyż żyje w swoich wielkich dziełach, takich jak:
„Syzyfowe prace”, „Ludzie bezdomni”, „Popioły”, „Przedwiośnie”, „Wiatr od morza”, „Wierna rzeka”, „Dzienniki” i inne utwory. Dowiedzieliśmy się również, iż Żeromski to nie tylko znany pisarz, ale także wspaniały człowiek. W oczach córki – Moniki był wielkim autorytetem, wzorem do naśladowania, a przede wszystkim kochanym tatą. Przybliżyła nam to Magdalena Huczko – uczennica klasy IV TF, która wystąpiła w roli córki pisarza – wspominając ojca. W hołdzie tatusiowi zaśpiewała piosenkę Bogusława Meca „Portret”. Swoim blaskiem i kunsztem wykonania zachwyciła całą publiczność.

Podczas spotkania rozważono i poddano dyskusji pytanie: „Czy twórczość Stefana Żeromskiego jest bliska, czy daleka współczesnemu młodemu czytelnikowi”?

Wysłuchaliśmy również utworów muzycznych, takich jak: „Wędrówka …” w wykonaniu zespołu Stare Dobre Małżeństwo i "Jest wszystko tak samo, a jednak nie tak …” w wykonaniu Czerwonych Gitar.

Uczniowie bardzo polubili również aforyzmy autora, a ci którzy je znali, odkryli ich moc na nowo.
Gorące podziękowania należą się następującym młodym wykonawcom z klasy IV TF:
Magdalenie Huczko, Natalii Józefowicz, Michałowi Olechno, Katarzynie Grudzińskiej, Milenie Dołżyńskiej, Dominice Puchalskiej, Anecie Rembiszewskiej, Hubertowi Marcinkiewiczowi.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do lektury książek autorstwa Stefana Żeromskiego oraz pozycji poświęconych pisarzowi znajdujących się w księgozbiorze szkolnej biblioteki.

Dziękujemy wykonawcom i zaproszonym gościom za przybycie.
 
nauczyciele bibliotekarze ZSG:
Joanna Kurszel
Janina Demianowicz
Maciej Kułak
 
##############
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Zmieniony: Czwartek, 16 Październik 2014 07:19