Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Wyszukiwarka
XVI Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru Drukuj Email
Poniedziałek, 19 Wrzesień 2016 16:08
W dniach 8-9 września 2016 roku odbyły obchody związane z XVI Międzynarodowym Marszem Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Ich kulminacyjnym punktem, był uroczysty przemarsz spod Pomnika Katyńskiego położonego w Parku Konstytucji 3 Maja do kościoła pw. Ducha Świętego przy ulicy Sybiraków na osiedlu Piasta. Temat tegorocznego Marszu brzmiał „Nauczyciele polscy – zesłańcy Sybiru”. Wprowadzając w temat Marszu dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski przywołał dane, według których represjom radzieckim zostało poddanych ponad 4 tys. polskich nauczycieli, z czego z ówczesnego województwa białostockiego blisko 400 osób. Ponadto blisko 900 nauczycieli z całego kraju zginęło w Katyniu, Twerze i Charkowie. Zostali oni, zmobilizowani na czas wojny jako oficerowie rezerwy i dostali się do radzieckiej niewoli po agresji 17 września 1939 roku.

W Marszu wzięło udział kilkanaście tysięcy uczestników, w tym Sybiracy i ich rodziny z różnych zakątków naszego kraju oraz z zagranicy, parlamentarzyści, reprezentanci władz państwowych i samorządowych, przedstawiciele służb mundurowych, poczty sztandarowe wielu instytucji i szkół z całego regionu i kraju, liczne delegacje młodzieży białostockich szkół oraz mieszkańcy miasta. Zespół Szkół Gastronomicznych reprezentował poczet sztandarowy złożony z uczniów klasy II TW: Edyty Milewskiej, Aleksandry Kiszkiel oraz  Kamila Wysockiego pod opieką nauczyciela biblioteki Macieja Kułaka.

Szczegółowy opis uroczystości wraz z serwisem fotograficznym można znaleźć m. in. na stronie internetowej Archidiecezji Białostockiej:
http://archibial.pl/wiadomosci/1470-xvi-miedzynarodowy-marsz-zywej-pamieci-polskiego-sybiru/
 
 
 
 
 
 


 
Wojciech Brański
fot. Maciej Kułak