Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Wyszukiwarka
Wycieczka zawodowa do Warszawy 2017 Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Wtorek, 30 Maj 2017 08:50

Cel i założenia programowe wycieczki:
  • Zwiedzanie Sejmu i Senatu,
  • Giełda Papierów Wartościowych,
  • Muzeum Historii Żydów Polskich Polin
  • Hotel Ibis Stare Miasto ***
 
Termin: 24 kwietnia 2017 r. 

 

Pomysłodawca i organizator wycieczki: Barbara Wysocka.

Uczestnicy: uczniowie ZSG, z kl.: I TB, ITC, I TD, I TE, I TF, I TG, IITG, III ZD - (42 osoby),

 

p. Agnieszka Okuniewska-opiekun grupy.

 

Wydawać by się mogło, że Sejm i Senat, Giełda Papierów Wartościowych, hotel Ibis Stare Miasto i Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, nie mają nic ze sobą wspólnego. A jednak… Wyruszając do Warszawy -postanowiliśmy to sprawdzić.

 

Otóż tym wspólnym mianownikiem są pieniądze!!!

 

Sejm posiada władzę ustawodawczą, tworzy ustawę i stanowi prawo, pełni funkcję kontrolną nad rządem, może wyrazić votum nieufności wobec poszczególnych ministrów lub całego rządu. Dlatego to tutaj właśnie zatwierdzana jest między innymi ustawa budżetowa, prawo bankowe, ustawy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Senat : zgłasza poprawy do ustaw, ma inicjatywę ustawodawczą, prawo publicznego wyrażania opinii w ważnych sprawach państwowych, bierze udział w obsadzeniu niektórych ważnych stanowisk w państwie.

 

To właśnie od pracy tych instytucji , posłów i senatorów zależy to , ile zostanie pieniędzy w naszych portfelach, czy wystarczy:” gen przedsiębiorczości”, aby nasza firma poradziła sobie w stale zmieniającym się otoczeniu publiczno-prawnym.

 

Giełda Papierów Wartościowych jest miejscem , gdzie z kolei zarabia się pieniądze. I to duże pieniądze, bo naszym rynku kapitałowym notowanych jest obecnie ponad 850 spółek o łącznej kapitalizacji powyżej 350 mld USD. Warszawska GPW to najbardziej dynamiczny rynek w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i jedna z najszybciej rozwijających się giełd w Europie!

W tym roku polska Giełda obchodzi 200-lecie istnienia.

 

Hotel Ibis Stare Miasto *** leży u bram malowniczej Warszawskiej Starówki, w odległości 3 km od Dworca Centralnego i 12 km od Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina. W ofercie hotelu znajdują się 333 komfortowe pokoje z bezprzewodowym dostępem do Internetu. Sześć w pełni wyposażonych sal konferencyjnych oraz zadaszony parking czynią z hotelu doskonałe miejsce na organizację konferencji i seminariów. Na terenie hotelu znajduje się także przytulna restauracja ibis Kitchen i Lounge bar.

 

Dlaczego wybraliśmy ten hotel? Bo tutaj dba się o gości oferując im możliwość wyboru pokoju, a niektóre są niezwykłe, bo zaprojektowane przez pracowników!
Dzięki takiemu innowacyjnemu podejściu właściciele dają możliwość partycypacji w zarządzaniu obiektem. Im częściej dany pokój wybiorą goście, tym wyższe wynagrodzenie otrzymuje pracownik.

 

I tak mamy np. pokój filmowy,

 

…i leśny, bo pracownik, który go zaprojektował kocha przyrodę i chciał się tą miłością podzielić z innymi. Czyż to nie jest wspaniały pomysł, aby w ten sposób zmotywować pracowników do lepszej pracy ?

 

A co wspólnego z pieniędzmi ma Muzeum Historii Żydów Polskich Polin?

 

Dzięki uprzejmości wspaniałego przewodnika, a przede wszystkim jego ogromnej wiedzy, dowiedzieliśmy się między innymi, że społeczność żydowska od najstarszych czasów parała się handlem, a jednocześnie już od najmłodszych lat wprowadzała dzieci w świat finansów.

Zamiłowanie do nauki, etyka budowana na starotestamentowych zasadach – to i inne jeszcze czynniki spowodowały, że Żydzi wnieśli ogromny wkład w rozwój ekonomii i przedsiębiorczości. Pomysłowość i innowacyjność w dziedzinie finansów i handlu powodowały rozkwit tych gałęzi gospodarki w rejonach, gdzie się osiedlali. Z kolei tam, gdzie korzyści płynące z obecności Żydów zostały wyczerpane, narastała wobec nich zawiść. Wystarczył pretekst, aby ich wygnać do mniej rozwiniętych gospodarczo terenów. Z kolei w nowych miejscach ich innowacyjność i rosnące wciąż doświadczenie stawały się kamieniem węgielnym rozwoju.

Z jednej strony ich przywiązanie do religii i spraw duchowych, z drugiej zaś duże przywiązanie do wartości materialnych. Racjonalnym wytłumaczeniem tej pozornej sprzeczności może być następująca teza – dla Żydów pieniądze nie stanowiły wartości samej w sobie, lecz jedynie narzędzie do skutecznego pomnażania kapitału. Środek, a nie cel sam w sobie. Żydzi pozbawieni możliwości posiadania własności, (nie mogli posiadać ziemi), zmuszeni byli do trudnienia się rzemiosłem w bardzo ograniczonym zakresie i handlem, rozwinęli tę gałąź, stając się jednocześnie prekursorami współczesnego kapitalizmu.

Obrót pieniędzmi w powszechnym odczuciu był czymś moralnie niższym niż jakakolwiek inna forma zarabiania. Dla Żydów pieniądze stanowiły taki sam towar jak bydło, sukna czy meble. Jednocześnie pieniądze stały się pojęciem abstrakcyjnym, przyjmując formę banknotu, weksla lub czeku.

 

Dążenie do sukcesu finansowego i osiąganie go stało się dla większości Żydów jednym z podstawowych sposobów przetrwania. Jest prawdą, że ich wybitne zdolności i zamiłowanie do ekonomii przyczyniło się do rozwoju wielu światowych gospodarek. Tak było w przeszłości i jest obecnie.

 Bardzo serdecznie dziękuję Dyrekcji szkoły za możliwość zorganizowania wycieczki zawodowej do Warszawy uczniom naszej szkoły oraz p. Agnieszce Okuniewskiej za nieocenioną pomoc i wsparcie!

Zdjęcia i opracowanie: Barbara Wysocka

 

Zmieniony: Wtorek, 30 Maj 2017 11:38