Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Wyszukiwarka
Obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Zespole Szkół Gastronomicznych w Białymstoku Drukuj Email
Czwartek, 29 Listopad 2018 15:47


 

 

11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. W 2018 roku świętujemy setną rocznicę tego wydarzenia. Do ogólnopolskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości aktywnie włączyła się społeczność Zespołu Szkół Gastronomicznych, podejmując szereg działań.

9 listopada 2018r. o godzinie 11:11 został wspólnie odśpiewany 4-zwrotkowy hymn narodowy. Nasza szkoła włączyła się ty samym w akcję „Rekord dla Niepodległej”. Akcja polegała na tym, że we wszystkich przedszkolach, szkołach oraz placówkach oświatowych
w kraju i za granicą, właśnie 9 listopada, o tej symbolicznej godzinie został zaśpiewany Mazurek Dąbrowskiego. Organizatorem akcji byli Minister Edukacji Narodowej oraz Rada Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. Hymn w ZSG został zaśpiewany zarówno w części  ogólnokształcącej jak i technologicznej. Nauczycielami odpowiedzialnymi za organizację tej części obchodów byli: Jolanta Baranowska i Wojciech Brański.

Po odśpiewaniu hymnu delegacje uczniów z poszczególnych klas udały się na świetlicę szkolną, gdzie uczniowie wysłuchali okolicznościowego referatu oraz obejrzeli towarzyszącą mu prezentację multimedialną, na temat okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości.  Autorem referatu i prezentacji był nauczyciel historii Wojciech Brański. Przygotowując się do obchodów Święta Niepodległości wychowawcy klas przeprowadzili specjalne lekcje na ten temat, w ramach godzin do dyspozycji wychowawcy.

 

Kolejnym działaniem związanym z obchodami 100 rocznicy odzyskania Niepodległości był konkurs historyczny, przeznaczony dla uczniów gastronomika „100 Niepodległej”. Konkurs został rozegrany w dwóch kategoriach: multimedialnej i plastycznej. Jego organizatorami byli nauczyciele historii, informatyki oraz opiekun świetlicy szkolnej. Więcej o konkursie i jego wynikach można przeczytać tutaj:

Tradycyjnie też, 5 listopada 2018r., odbył się Szkolny Konkurs Piosenki i Poezji Patriotycznej, organizowany w naszej szkole, by uczcić Odzyskanie Niepodległości
11 listopada 1918 roku. W tym roku była to już 15 edycja tego konkursu. Jego organizatorem jest p. Jolanta Baranowska – opiekun świetlicy szkolnej. Więcej o konkursie, jego przebiegu oraz wynikach można przeczytać tutaj:

Ponadto w holu, przy wejściu głównym, prezentowana była mini wystawa poświęcona okolicznościom odzyskania przez Polskę niepodległości. Wystawę przygotował nauczyciel historii Wojciech Brański.

 

Wojciech Brański