Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Wyszukiwarka
DJ Grudi - to JA! Drukuj Email
Niedziela, 10 Maj 2009 11:42

Witam serdecznie wszystkich gości odwiedzających tę stronę.

Image 

Nie raz ktoś zadaje nam pytania - Kim chcesz zostać w przyszłości? Co chciałbyś robić?

Ja odpowiadam na to pytanie: Kocham dwa zawody - kucharza i didżeja ;-)

Didżej jest moją fascynacją, moim hobby ...

Na początku chciałbym zdefiniować kim jest DJ?

 

Image

Didżej lub DJ, dyskdżokej (ang. Disc Jockey – Dee Jay) – osoba, która odpowiednio dobiera i odtwarza muzykę, często w sposób urozmaicający oryginalne brzmienie tych utworów poprzez miksowanie, używanie efektów dźwiękowych, czasem poprzez dodawanie muzyki tworzonej na żywo. DJ utrzymuje kontakt z publicznością przez mikrofon, komentuje grane przez niego w danym momencie utwory, może również prowadzić konkursy. Pojęcie Disc Jockey zostało po raz pierwszy użyte 1935 roku przez Waltera Winchella gdy opisywał Martina Blocka, pierwszego radiowca który w oczach społeczeństwa uzyskał status gwiazdy.

Image

Podział specjalizacji ze względu na miejsce pracy:

Klubowy DJ (ang. club DJ) – miksuje muzykę w klubach, barach, czasem na ogromnych imprezach w halach lub pod gołym niebem. Jego zadanie z reguły polega na miksowaniu ze sobą utworów tanecznych w taki sposób, żeby publiczność mogła tańczyć bez przerw między utworami. Najczęściej zwalnia lub przyspiesza utwory sprowadzając je do jednakowego tempa a następnie nakłada koniec jednego utworu na początek drugiego (miksuje) do uzyskania bardzo płynnego przejścia między nimi. Zdarza się, że istnieje potrzeba stworzenia bardziej wyraźnego przejścia między utworami. Klubowy DJ powinien dbać, aby muzyka nie stała się nudna. Jego zadaniem jest też odpowiednie reagowanie na potrzeby publiczności. Publiczność często patrzy na Dja, a jego zachowanie może być elementem show, jaki on tworzy.

DJ radiowy (ang. radio DJ) – pracuje w radio, gdzie najczęściej odtwarza muzykę bez tworzenia bardzo płynnych przejść między utworami, zaś często odzywa się do słuchaczy, aby coś zapowiedzieć czy skomentować.

Skreczer/turntablista – najczęściej posługuje się odpowiednimi gramofonami, ewentualnie gramofonami połączonymi z oprogramowaniem na komputerze i za pomocą tych urządzeń skreczuje dźwiękiem. Polega to na dynamicznym manipulowaniu krótkim fragmentem utworu – najczęściej specjalną próbką interesującego dźwięku, podczas gdy z drugiego odtwarzacza jest normalnie odtwarzany jakiś utwór.

DJ mobilny (ang. mobile DJ) – obsługuje imprezy okolicznościowe, takie jak wesela, zabawy szkolne i jest przygotowany do szybkiego transportu całego potrzebnego sprzętu dźwiękowego (mikserów, odtwarzaczy, głośników i wzmacniacza) i wizualnego (efekty świetlne, wytwornice dymu) w miejscu tych imprez.

Image

Ja jestem na razie tym ostatnim. Moim marzeniem jest zostać klubowym didżejem. Ale wszystko z czasem. Od czegoś zawsze trzeba zacząć. Zapewne wielu zapyta się: Jak zaczęła się ta przygoda?

Swoje hobby zaczynałem od przesłuchiwania dużej ilości muzyki klubowej, tanecznej. Posiadam sporą kolekcję płyt. Na samym początku bawiłem się na programach komputerowych, które były odzwierciedleniem sprzętu didżejskiego. Później okazało się że to jest całkiem inne i inaczej działa.  Moje zainteresowanie rozpoczęło się od pracy w restauracji. Przez przypadek udało mi się poznać „didżeja mobilnego”. On mi pomógł zrobić pierwszy krok w tej dziedzinie. Zaprosił mnie na kilka imprez na których miałem okazję zobaczyć jak się gra takie imprezy. Później dzięki niemu dostałem kilka imprez do zagrania i tak zaczęła się moja historia. W tej chwili jestem tym ostatnim z podziału specjalizacji ze względu na miejsce pracy.

Moim marzeniem jest zostać tym pierwszym. „Ostatni będą pierwszymi, a pierwsi ostatnimi” mam nadzieję, że kiedyś  się ono spełni.

 

Image
 
Sprzęt na którym zaczynam swoją przygodę

 

Image

Płyty na których gram

pozdro

Dj Grudi ;-) czyli Sebastian Gruda - Absolwent 2009
Zmieniony: Niedziela, 02 Październik 2011 20:34