Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Wyszukiwarka
Do kawalerii wstąpić chciałem - cz. 2 Drukuj Email
Środa, 17 Marzec 2010 23:05

Do kawalerii wstąpić chciałem – profesjonalizacja armii.
 
Tak jak w Wojsku  Polskim następuje proces profesjonalizacji, tak i w kawalerii ochotniczej.
W poprzednim artykule pisałem o procesie poboru i transformacji młodego chłopca. (ZOBACZ) Czas nie ubłagalnie pędzi do przodu, społeczeństwo rekonstruktorów powiększa się i klaruje. Rekonstrukcje historyczne już można z katalogować w poszczególne rodzaje od statycznych i kameralnych po wielkie jak Grunwald czy Bzura. Także i rekonstrukcje ewoluują. Organizatorzy od rekonstruktorów wymagają co raz więcej - pewnego rodzaju uzawodowienia. I to widać na rekonstrukcjach, których jest multum od czasów wczesnych po wydarzenia ostatnich lat przez cały boży rok. Ruch rekonstruktorów docenili nawet filmowcy zatrudniając ich do przeróżnych filmów.

 


Praca na planie filmowym  do filmu POLL

Zdając sobie z tego sprawę część osób ze stowarzyszenia SK im. 10 Pułku Ułanów Litewskich założyła nowe stowarzyszenie Konna Grupa Rekonstrukcji Historycznej KRESY (http://4pskkw.prv.pl/), której charakter wykracza poza monotematyczność. Do grupy należą osoby z Warszawy, Białegostoku i Ostrołęki. Mimo, że to już inne stowarzyszenie i początki to jednak ułani wierni są swoim jednostkom macierzystym: Warszawa - 11 Pułk Ułanów Legionowych, Białystok – 10 Pułk Ułanów Litewskich, Ostrołęka -  5 Pułk Ułanów Zasławskich.

Na trasie rajdu do Kocka
 
Wraz z nowym stowarzyszeniem pojawiły się nowe wyzwania i problemy. Mały stan osobowy, kilka funkcji pełnionych przez jedną osobę to tylko nie liczne kwiatki. Ale jak widać w dobrze zorganizowanej jednostce to nie problem. Wcześniej w poprzednim stowarzyszeniu szary nic nie znaczący chłopiec. Teraz sekretarz stowarzyszenia, admin strony KGRH KRESY, d-ca sekcji szkolnej, „oficer prasowy” i człowiek od PR-u.

Kaskaderka konna

Największym stanem osobowym może się pochwalić Szwadron Białystok. Oprócz stałego zespołu w tym roku dołączył nowy ułan, który jest w trakcie ostatniej fazy szkolenia podstawowego. Na szczęście w końcu ktoś na Górze się zlitował i jest jeszcze dwóch potencjalnych kandydatów na ułanów w wieku 15 lat, z których jeden trenuje formalnie w sekcji szkolnej. Zaś ten drugi zaczął stawiać swoje pierwsze kroki w obyciu z końmi.

Trening zimowy

Nie chwaląc się po przeprowadzeniu musztry dziewczętom z braku instruktora dwie zadeklarowały chęć bycia w kawalerii :)

Na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego Świeto WAT-u
Rekonstrukcja nocy Listopadowej

To że awansowałem to tylko dlatego że jestem idealistą i cały siedzę utopiony w kawalerii. Przyznaję się jestem uzależniony no ale zawsze mogło być gorzej mogłem przypadkiem trafić do  jakiegoś współczesnego bagna.

Na zakończenie powiem, że stale współpracujemy z chłopakami z East Reders Stunt Team ze Słupna od których możemy się tylko uczyć.


 

uł. Daniel Malicki

 

 

Zmieniony: Niedziela, 02 Październik 2011 20:34