Biblioterapia w ZSG

 

W życiu każdego człowieka zdarzają się cudowne i smutne chwile. Często jest tak, że mamy problemy i nie wiemy, co z nimi zrobić. Wówczas rozwiązaniem są książki, które uczą nas takich rzeczy jak:

„miej plan na siebie, bo inaczej staniesz się częścią planu kogoś innego”

„to nie twój problem jest problemem-tylko problemem jest twoje podejście do problemu”

„ludzie nie przestają się śmiać, bo się starzeją-tylko starzeją się, bo przestają się śmiać’

i wiele, wiele innych…

Kolejne uczennice chcą się pochwalić recenzją, którą wspólnie napisały- ponownie jest to bestseller autorstwa Spencera Johnsona- „Kto zabrał mój ser”.

Daria Filipczuk, Kornelia Pankiewicz  ( I TGP)

Kto zabrał mój ser vol. 2

Książka Spencera Johnsona porusza i pokazuje różne sposoby radzenia sobie z problemami (ucieczka lub rozwiązanie). Opowiada o potrzebie szukania „sera”, bo daje nam szczęście choć wcale tak nie musi być. Podobają mi się postacie z opowieści o serze, każda z nich pokazuje inny charakter. Mysz Nos szybko wyczuwała zmiany, myszka Pędziwiatr szybko rozpoczynała działanie i mali ludzie, Bojek, który się uczył przystosowywać do zmian oraz Zastałek, który zaprzeczał i im się opierał. Zastałek bał się opuszczenia Magazynu S, było to dla niego miejsce do którego się przywiązał. Nie był gotów na tak wielkie zmiany, nie przygotował się na nie bo ich nie przewidział. Ser w Magazynie S się skończył, a on popadł w rozpacz i panikę długo czekając na jego powrót. Tymczasem Bojek, choć bał się zmian, zrozumiał, że po znalezieniu nowego magazynu sera będzie miał go więcej. Dostrzegł po czasie to, że gdyby zauważył zmniejszającą się ilość sera, mógłby przewidzieć zmiany i odpowiednio się na nie przygotować. Książka pokazuje, że stanie w miejscu w niczym nam nie pomoże. Żeby coś ruszyć najpierw my musimy to zrobić. Ser jest metaforą tego, czego szukamy w życiu lub otoczeniu, może być dla nas wszystkim. Ser może być miłością, wymarzoną pracą, bądź nawet ogromnym majątkiem, ale musimy też pamiętać o tym, że zmiany lubią przychodzić nagle, wcale nie musimy czegoś zmieniać w życiu, czasami wystarczy zmienić część siebie, a na to nigdy nie jest za późno.

Nauczyciele Bibliotekarze