Lidia Kaliszczyk i Julia Bebłot z klasy 4 TD  zdobyły 1 miejsce w kategorii literackość w „VII Ogólnopolskim Konkursie Kulinarnym Literacka Kuchnia 2023”, który odbył się 19 kwietnia 2023 r. w Zespole Szkół Gastronomiczno–Hotelarskich w Gdańsku.

Honorowe patronaty nad konkursem objęli Marszałek Województwa Pomorskiego, Pomorski Kurator Oświaty, Prezydent Polskiej Akademii Gastronomicznej w Polsce, Prezes Stowarzyszenia Kucharzy Polskich.

Celem imprezy było propagowanie czytelnictwa, zapoznanie się z twórczością klasyków i pisarzy współczesnych, kształtowanie postaw kreatywnych poprzez szukanie inspiracji kulinarnych w innych dziedzinach sztuki, zachęcanie do rozwijania umiejętności z zakresu technologii gastronomicznej, rozbudzanie wrażliwości estetycznej, podnoszenie poziomu efektywności kształcenia zawodowego, propagowanie idei, że artystą można być również w dziedzinie sztuki kulinarnej.

Zadaniem uczestników było przygotowanie przekąski i deseru w oparciu o wybrane motywy literackie. W konkursie udział wzięło 12 dwuosobowych zespołów ze szkół gastronomicznych z całego kraju.

Nasze uczennice wykonały i zaprezentowały:

  • „Sandacz na nóż i widelec Wokulskiego” - przekąskę inspirowaną „Lalką”
    Prusa,
  • „Kawo – herbata Hamleta” – deser inspirowany „Hamlet i kelnerka” K. I. Gałczyńskiego.

Opiekunowie:

Radosław Jasiński
Małgorzata Kryszeń

kry1

kry2