w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.

Rozpoczyna się rekrutacja uczestników do udziału w stażach zawodowych w zakładach gastronomicznych i hotelarskich w Hiszpanii.

  • Projekt skierowany jest do uczniów klas II i III - zawód technik żywienia i usług gastronomicznych (14 uczniów) oraz technik usług kelnerskich (6 uczniów).
  • Podczas kwalifikacji będą brane pod uwagę oceny z przedmiotów zawodowych teoretycznych, praktycznych i języka angielskiego oraz ocena z zachowania za I półrocze roku szkolnego 2020/21 oraz wynik testu z języka angielskiego.

Ponadto uczniowie powinni uzyskać pozytywną opinię wychowawcy klasy i  pedagoga.

  • Uczestnicy Projektu odbędą praktykę zagraniczną (staż) w wymiarze trzech tygodni w zakładach gastronomicznych i hotelarskich w Hiszpanii, w Walencji.
  • W pierwszej kolejności będą brane pod uwagę dokumenty osób, które nie brały udziału w poprzednich edycjach projektu.
  • Dokumenty rekrutacyjne do pobrania ze strony internetowej szkoły.
  • Zgłoszenia przyjmowane są w sekretariacie szkoły do 07.05.2021 r. do godz. 13.00.
  • Regulamin rekrutacji oraz regulamin uczestnictwa w Projekcie dostępne są na stronie internetowej szkoły zsg.bialystok.pl.

Kandydaci do Uczestników Projektu muszą dostarczyć do sekretariatu szkoły

w terminie do 07.05.2021r. godz. 13.00 następujące dokumenty:

Komplet dokumentów rekrutacyjnych należy składać w foliowej koszulce w w/w kolejności.

NIE ZSZYWAĆ ANKIETY REKRUTACYJNEJ

Dodatkowe dokumenty:

 

Wszelkie pytania proszę kierować do szkolnego koordynatora projektu na adres meilowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.