Dzień Liczby PI

Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniach związanych z obchodami Dnia Liczby Pi 2021 w formule ONLINE.
W programie wykłady/warsztaty/konkursy online oraz konkurs plastyczny na Pi-Plakat.
Wydarzenia odbędą się w dniach 14-15 marca 2021 r., nie wymagają wcześniejszej rejestracji i są wolne od opłat.

Linki do wydarzeń na stronie

http://pi.wi.pb.edu.pl/

Organizatorami wydarzenia są: Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej (WIPB), Koło Naukowe Math4You WI PB, Koło Naukowe Gier Logicznych WI PB, Centrum Popularyzacji Matematyki Signum WIPB, Oddział Białostocki Polskiego Towarzystwa Matematycznego, Oddział Białostocki Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

Wstępny program poniżej oraz na stronie http://pi.wi.pb.edu.pl/

 

Program Dnia Liczby π 2021 – ONLINE

Niedziela 14 marca

 • godz. 11:00-11:45 Antoni Pierzchalski, Liczba, dźwięk, kształt
  Odbiorcy: wszyscy zainteresowani
  Miejsce: MS
  Teams
  Abstrakt: W dowolnym okręgu stosunek długości obwodu do długości średnicy jest stały, a więc niezależny od wyboru okręgu i definiuje jedną z najważniejszych liczb w matematyce: π. Liczba ta jest na tyle tajemnicza, interesująca i ważna, ze cały świat obchodzi corocznie jej święto w dniu 14 marca. Biorąc okrąg jednostkowy, a więc okrąg o obwodzie 2π.można łatwo zdefiniować funkcje trygonometryczne. W szczególności znane ze szkoły funkcje sinus i cosinus. Obie są funkcjami okresowymi o okresie równym właśnie 2π.. Z ich pomocą jak z cegiełek można budować dowolne funkcje okresowe. Dźwięk, traktowany jako drgania powietrza, jest z swej natury sumą drgań okresowych, wśród których te, dające się opisać za pomocą funkcji sinus lub cosinus, stanowią dźwięki proste czyli tony. Obecność wybranych tonów decyduje o „barwie” słyszanego dźwięku. Każde źródło dźwięku, a więc w szczególności instrument muzyczny ma swoją specyficzną barwę. To ona sprawia, że rozpoznajemy grające instrumenty nie widząc ich. Nawet wtedy, gdy grają w orkiestrze. Czy można zatem, zakładając, że mamy słuch absolutny, rozpoznać kształt prostego instrumentu, na przykład bębna, a dokładniej geometryczny kształt jego drgającej membrany tylko na podstawie słyszanego przez nas, wydawanego przez tę membranę, dźwięku? Spróbujemy przedstawić historię tego problemu i matematyczne próby rozwiązań. Będzie też trochę muzyki.
 • godz. 12:00-12:45, 13:00-13:45 Koło Math4You Wydziału Informatyki PB, Quiz Pi z 10
  Odbiorcy: wszyscy zainteresowani
  Miejsce: MS Teams
  godz. 12:00-12:45
  godz. 13:00-13:45
  Abstrakt: zapraszamy do uczestnictwa w konkursie o liczbie Pi i matematyce na zasadach znanego konkurs 1 z 10, szykuje się zacięta rywalizacja, emocje i nagrody.

Poniedziałek 15 marca

 • godz. 9:15-10:00 Czesław Bagiński, Wokół Eulera,
  Odbiorcy: Uczniowie liceum, studenci i wszyscy zainteresowani
  Miejsce: MS Teams
  Abstrakt:
 • godz. 10:00-10:30, 11:00-11:30 Joanna Karbowska-Chilińska, Quiz o liczbie PI
  Odbiorcy: wszyscy zainteresowani
  Miejsce: MS Teams
  godz. 10:00-10:30
  godz. 11:00-11:30
  Abstrakt: Quiz (www.kahoot.it) sprawdzający podstawową wiedzę (matematyczną, historyczną, kulturową) o liczbie Pi.
 • godz. 10:15-11:00 Marek Kepczyk, O niewymierności liczby Pi
  Odbiorcy: Studenci, starsi uczniowie i wszyscy zainteresowani
  Miejsce: MS Teams
  Abstrakt: …….
 • godz. 11:15-12:00 Adam Dzedzej, Odbijając kwadraciki
  Odbiorcy: uczniowie kl. 7-8, liceum, studenci i wszyscy zainteresowani
  Miejsce: MS Teams
  Abstrakt: Spróbujemy przeprowadzić rachunki, w których dwa kwadraty odbijają się w doskonale sprężysty sposób od siebie i od ściany. Okazuje się, że dobierając odpowiednio geometrycznie rosnący stosunek mas dostajemy liczby odbić pokazujące kolejne cyfry liczby Pi. Postaram się przeprowadzić potrzebne rachunki w trakcie zajęć posługując się zasadą zachowania energii oraz pędu.
 • godz. 11:00-11:45 Rajmund Stasiewicz, Perła wśród gier – gra „Szyki”
  Odbiorcy: uczniowie kl. 6-8, liceum i wszyscy zainteresowani
  Miejsce: MS Teams
  Abstrakt: Przedstawię zasady gry, przeanalizujemy kilka sytuacji, możliwe układy, dozwolone ruch, jak wyjść z opresji.
 • godz. 13:00-13:45 Artur Łapata, Matematyka w sporcie
  Odbiorcy: uczniowie kl. 6-8, liceum i wszyscy zainteresowani
  Miejsce: MS Teams
  Abstrakt: Przedstawię matematyczne aspekty w różnych dyscyplinach sportu, oraz zademonstruje własne matematyczne rozwiązania niektórych problemów.
 • godz. 14:00-14:45 Szymon Leszczyński, Kot Shrödingera i rybki Einsteina – zwierzęta w matematyce i fizyce
  Odbiorcy: uczniowie kl. 6-8, liceum i wszyscy zainteresowani
  Miejsce: MS Teams
  Abstrakt: Zwierzęta od wieków były obiektem różnych eksperymentów matematycznych i logicznych. Podczas wykładu postaram się przedstawić i omówić kilka z nich. UWAGA, żadne zwierzę nie ucierpiało podczas tworzenia wykładu.
 • godz. 15:30-16:00 Bartłomiej Chmielewski, π w pigułce
  Odbiorcy: uczniowie kl. 6-8, liceum i wszyscy zainteresowani
  Miejsce: MS Teams
  Abstrakt: O π słów kilka, między innymi o jej zastosowaniu, historii i sposobach wyznaczenia.
 • godz. 16:15-17:00 Krzysztof Ciesielski, Pi, pi, pi, pi, pi,…czyli o pewnej słynnej liczbie i o Archimedesie
  Odbiorcy: Studenci, uczniowie liceum i wszyscy zainteresowani
  Miejsce: MS Teams
  Abstrakt: Wydaje się, że o liczbie pi wiemy bardzo dużo – jednak czy na wszystkie pytania potrafimy od razu odpowiedzieć? Imię Archimedesa kojarzy nam się przede wszystkim z fizyką, ale czy słusznie? Jakie są związki Archimedesa z liczbą pi? Powszechnie znana jest historia o tym, jak to Archimedes biegał goły po Syrakuzach i krzyczał „Eureka” – czy tak było naprawdę? Jakimi metodami i jak dokładnie przybliżano pi? Czy naprawdę „Dzień liczby pi” należy obchodzić 14 marca? O tym i nie tylko o tym będzie na wykładzie mowa.
 • godz. 17:00-20:00 Koło Gier Logicznych, Nie nauką człowiek żyje czyli wprowadzenie do prostych gier zespołowych
  Odbiorcy: wszyscy zainteresowani
  Miejsce: Discord
  Abstrakt: Warsztat online gier zespołowych, gdzie wprowadzimy zainteresowanych w świat internetowych gier drużynowych, wytłumaczymy ich zasady i wskażemy, że żeby dobrze się bawić nie trzeba sięgać do popularnych gier od dużych wydawców na rynku gier online.
 • godz. 17:00-20:00 Koło Gier Logicznych, Pi razy drzwi
  Odbiorcy: wszyscy zainteresowani
  Miejsce: MS Teams
  Abstrakt: Przedstawimy serię wykładów, filmów, skeczy o liczbie Pi i matematyce
 
 
Zachęcamy do udziału w wydarzeniach i do podzielenia sie wrażeniami
Nauczyciele matematyki