Informujemy, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wyposażyło naszą bibliotekę w pomoce edukacyjne dotyczące handlu ludźmi i wyzysku pracownika. Materiały są w przystępnej formie dla młodzieży ( komiks) i z pewnością należy je polecić naszych wychowankom ku przestrodze!

Poniżej prezentujemy recenzję jednego z naszych uczniów:

Komiks pt. Nie jesteś na sprzedaż ukazuje realia ‘’współczesnego niewolnictwa’’. Przedstawionych jest w nim kilka historii zakończonych przestrogami dla osób m.in. młodych, wyjeżdzających do pracy za granice. Możemy się dowiedzieć się na czym dokładnie polega to zjawisko. Mamy historie Iva, który żyje w skrajnej biedzie wraz z żona i trójką dzieci. Przez brak pieniędzy na życie zostaje wywieziony na pole, gdzie zbiera buraki w nieludzkich warunkach pracy. Nie jest tam jedyny w takiej sytuacji. Będąc na skraju wyczerpania nie jest w stanie pracować dalej, przez co zostaje napadnięty przez swojego ‘’pracodawcę’’. Kończy się to śmiercią pracownika. Omawiana historia zrobiła na mnie ogromne wrażenie, gdyż mocno kontrastowała z pierwszą opowieścią, która zakończyła się pozytywnie dla głównej bohaterki. W ten oto sposób z pozoru niewinna książeczka wprowadza czytelnika w brutalny świat handlu ludźmi.

Kolejna historia również daje nam do myślenia, niejednokrotnie konfrontując oczekiwania głównego bohatera z okrutną rzeczywistością. Po utracie pracy w stoczni Krzysztof sądzi, iż mając wysokie kwalifikacje w swojej dziedzinie, nie będzie miał problemu ze znalezieniem pracy. Szybko jednak okazuje się, że prawda jest inna. Gdy traci już wszelką nadzieję, otrzymuje telefon od dawnego współpracownika i, myśląc, że szczęście się do niego uśmiechnęło, bez chwili zwłoki przystaje na jego propozycję. Wymarzona praca okazuje się być walką o każde kolejne zlecenie, a jej warunki ,,pozostawiają wiele do życzenia”. Historia kończy się poważnym wypadkiem Krzysztofa w miejscu pracy i powrotem do domu.

Opisane historie zmuszają do refleksji i są ważną przestroga dla młodych ludzi.

 

Nauczyciele Bibliotekarze